42. Gliwickie Spotkania Chóralne

Przed nami 42. Gliwickie Spotkania Chóralne. Po raz kolejny mieszkańcy Gliwic i okolic będą mieli okazję obcować z muzyką chóralną. Tegoroczna edycja będzie się składała się z trzech koncertów oraz warsztatów wokalnych, które odbędą się w dniach 9 – 11 maja 2025r.
Dzień Pierwszy
Podczas pierwszego dnia wystąpi Chór Projektowy pod dyrekcją prof. Jana Borowskiego (wcześniej Chór Uniwersytetu Bielsko – Bialskiego) z towarzyszeniem skrzypaczki i pianisty. Zespół rozpoczął działalność w maju 2003 roku. Od samego początku jego dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest Jan Borowski. Chór tworzą osoby, dla których śpiew jest pasją realizowaną nie tylko w czasie studiów na bielskiej uczelni, ale także długie lata po zakończeniu edukacji. Zespół koncertował w Grecji, Słowacji, Czechach, Hiszpanii, Macedonii, Chorwacji, Włoszech i Niemczech. Zdobył ponad 80 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, w tym piętnastokrotnie Grand Prix. Nagrał sześć płyt, wśród których Requiem for the living Dana Forresta było polską premierą nagrania, a Missa de Maria a Magdala Pawła Łukaszewskiego światową premierą wyróżnioną podwójną nominacją do nagrody Fryderyk oraz prestiżową nagrodą Orphee d’Or du Disque Lyrique – Prix Hector Berlioz za najlepsze nagranie muzyki sakralnej przyznaną przez francuską Académie du Disque Lyrique. W 2024 roku zespół wydał nowy krążek Sing Be Live z muzyką świecką. Podczas koncertu festiwalowego, który odbędzie się w Sali teatralnej „Mrowiska” usłyszymy repertuar m. in. z ostatniej płyty chóru.
Dzień Drugi
Drugi dzień festiwalu będzie miał całkowicie inny charakter. Sobotni koncert odbędzie się na Scenie w Ruinach Teatru „Victoria”. Będzie on połączony z obchodami 80. rocznicy utworzenia Politechniki Śląskiej i Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej. Podczas tego koncertu usłyszymy prawykonanie Canticum Canticorum (z łac. Pieśni nad Pieśniami) – kompozycję Małgorzaty Maliszczak, opartą na tekstach jednej z ksiąg Starego Testamentu. Dzieło składa się z 12 części (pieśni) na chór mieszany, głosy solowe: mezzosopran i tenor, flety, fortepian, instrumenty klawiszowe, gitary, kontrabas i perkusjonalia. To poemat słowno – muzyczny o miłości pięknej i szlachetnej, utrzymany w formie monologu i dialogu partii solowych i chóralnych, przeplatanych interludiami. Pieśni w twórczy sposób łączą ze sobą muzykę klasyczną z elementami jazzu – określane jako „Trzeci nurt”. Celem dzieła jest propagowanie nowej twórczości muzycznej nawiązującej do poezji biblijnej. Na przestrzeni wieków „Pieśni” zyskały status ponadczasowego utworu, będącego refleksją nad istotą miłości w różnych jej wymiarach – zarówno duchowym, jak i cielesnym. Dzięki temu może trafić także do różnych środowisk – zarówno chrześcijańskich, jak i laickich.
Dzień Trzeci
W niedzielę dzień festiwalowy rozpocznie się od warsztatów, które odbędą się w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”, a poprowadzi je kompozytor i dyrygent Jan Krutul. Ukończył on trzy kierunki studiów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina: dyrygenturę chóralną, kompozycję oraz dyrygenturę symfoniczno – operową, a także Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Podyplomowe Studia Menadżer Muzyki. Aktywność kompozytorską i dyrygencką łączy z działalnością pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina – Filii w Białymstoku. Jest członkiem Akademii Fonograficznej oraz prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Cantica Cantamus.
Wieczorem zaś w kościele pw. Św. Bartłomieja odbędzie się ostatni koncert festiwalowy, gdzie wystąpią dwa zespoły. Pierwszy z nich to Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej, który istnieje już 50 lat (od 1970 r.), początkowo jako niewielki zespół śpiewaczy na Wydziale Górniczym, powiększając się w miarę napływu studentów z innych wydziałów oraz różnych szkół wyższych Wrocławia. Zróżnicowany repertuar chóru obejmuje wiele rodzajów, gatunków i stylów, począwszy od muzyki dawnej po współczesną, utwory kompozytorów polskich i zagranicznych, wykonywanych zarówno a cappella, jak i u z udziałem orkiestr symfonicznych oraz solistów w ramach wielkich form wokalno-instrumentalnych, musicali czy operetek. Drugim zespołem występującym w tym dniu będzie Kameralny Zespół Wokalny In Tempore, który tworzy 16 osób o unikatowych głosach, gdzie ich wspólną pasją jest śpiew i piękna muzyka. W skład zespołu wchodzą ludzie wielu zawodów i talentów, w tym również zawodowi muzycy, wszyscy natomiast posiadają doświadczenie chóralne, co pozwala im swobodnie poruszać się w różnorodnym repertuarze. Głównym celem zespołu jest promowanie śpiewu wielogłosowego w kameralnym wydaniu dla szerokiego grona odbiorców. Początkowo działalność muzyczna zespołu skupiona była wokół muzyki kościelnej, nawiązując tym samym do poszczególnych okresów roku liturgicznego. Z biegem czasu In Tempore zaczęło wykonywać również utwory świeckie, sięgając zarówno do muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Ciekawy i różnorodny repertuar oraz wysoki warsztat wykonawczy pozwolił zespołowi szybko zyskać uznanie wśród wielu melomanów.
Wejściówki na koncerty i zapisy na warsztaty dostępne pisząc na maila gliwickiespotkaniachoralne@gmail.com
Program
Piątek, 09 maja 2025
Chór Projektowy pod dyrekcją Jana Borowskiego
Godzina: 19:30
Miejsce: Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko
Sobota, 10 maja 2025
Koncert jubileuszowy Politechniki Śląskiej i Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej – prawykonanie „Canticum Canticorum” Małgorzaty Maliszczak
Wykonawcy:
- Akademicki Chór Politechniki Śląskiej
- Tomasz Giedwiłło – dyrygent
- Małgorzata Maliszczak – kompozytorka, fortepian
- Agnieszka Maliszczak-Hanzel – Oblubienica
- Marcin Jajkiewicz – Oblubieniec
- Maja Giedwiłło – Głos Anioła
- Katarzyna Gacek-Duda – flety
- Dorota Zaziąbło – instrumenty klawiszowe
- Piotr Domagała – gitary
- Piotr Górka – kontrabas
- Patryk Zakrzewski – instrumenty perkusyjne
Godzina: 18:00
Miejsce: Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach
Niedziela, 11 maja 2025
Warsztaty muzyczne prowadzone przez Jana Krutula
Godzina: 14:00
Miejsce: Sala Teatralna Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” w Gliwicach
Koncert festiwalowy
Wykonawcy:
- Kameralny Zespół Wokalny In Tempore – dyrygent Bartłomiej Kwiatkowski
- Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej – dyrygent Małgorzata Sapiecha-Muzioł
Godzina: 18:00
Miejsce: Kościół pw. św. Bartłomieja w Gliwicach
Sponsorzy



Patroni



Partnerzy


