Któż z organizatorów pierwszego koncertu w ramach „GLIWICKICH SPOTKAŃ CHÓRALNYCH”, wczesną wiosną 1980 roku mógł przypuszczać, że festiwal, trzydzieści lat później, rozrośnie się do rozmiarów międzynarodowego przeglądu muzyki chóralnej na stałe wpisanego w kulturalny kalendarz miasta i regionu?
Pomysłodawcą festiwalu „GLIWICKIE SPOTKANIA CHÓRALNE” jest Krzysztof Chlipalski – członek Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, wieloletni prezes i kierownik organizacyjny, obecnie prezes honorowy, adiunkt na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej. „Gliwickie spotkania chóralne miały rozruszać środowiska chóralne i przyciągnąć fanów śpiewu chóralnego. Muzyka chóralna jest niełatwą formą zarówno dla słuchaczy jak i odtwórców, a dzięki GSCh udało się spopularyzować ją nieco” – mówi Krzysztof Chlipalski. W skali miasta „GLIWICKIE SPOTKANIA…” postawiły sobie za cel kształtowanie i rozwijanie zamiłowań artystycznych i wokalnych, głównie wśród studentów oraz popularyzację muzyki chóralnej, odwołując się do bogatych tradycji śpiewu na Śląsku.
Organizatorem festiwalu od samego początku jest Akademicki Chór Politechniki Śląskiej (poznaj nas bliżej – kliknij TUTAJ) – grupa wrażliwych ludzi kochających koncertowanie, dla których muzyczne hobby stało się życiowa pasją. Podejmują wciąż nowe, muzyczne wyzwania – biorą udział w projektach symfonicznych, w widowiskach multimedialnych, z sukcesem występują w międzynarodowych konkursach chóralnych. Z letniego tournée po krajach bałkańskich wrócili z laurami (pierwsze miejsce na Ohrid Choir Festiwal), tuż po festiwalu wyjeżdżają z koncertami do Niemiec, w maju biorą udział w prestiżowym III Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. To zespół łączący nowoczesność z tradycją. Początki Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej to – założony ponad 100 lat temu – Lwowski Chór Technicki. Gliwicka historia zespołu rozpoczęła się w 1945 roku, kiedy – wraz z przybyciem do miasta pracowników i studentów Politechniki Lwowskiej – utworzono zespół śpiewaczy przy nowo powstałej Politechnice Śląskiej.
Przez trzydzieści lat gliwickie, wiosenne spotkania z muzyką zdobyły liczną rzeszę fanów. Właściwym doborem repertuaru udaje się organizatorom trafiać do coraz to nowych odbiorców. Festiwal „GLIWICKIE SPOTKANIA CHÓRALNE” to wspaniała okazja do wysłuchania, w czasie trzydniowej uczty muzycznej, najlepszych chórów polskich i zagranicznych. Szeroki repertuar zaproszonych gości, prezentowany w cyklach świeckich i sakralnych pozwala wszystkim melomanom znaleźć coś dla siebie. Ze względu na zróżnicowany charakter występów, kolejne wieczory koncertowe odbywają się w najpiękniejszych gliwickich kościołach – tych, które piękno muzyki podkreślają wspaniałą akustyką i architekturą, jak również w prestiżowych audytoriach miasta.
Ujmując statystycznie, festiwal „GLIWICKIE SPOTKANIA CHÓRALNE” – na przestrzeni trzydziestu lat – zaproponował słuchaczom około 100 koncertów a uczestnicy wykonali łącznie około 1500 pieśni.
„GLIWICKIE SPOTKANIA CHÓRALNE” popularyzują oraz umożliwiają obcowanie z polską i światową muzyką chóralną, są przeglądem dorobku zaproszonych zespołów, a dla Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej to możliwość do wspólnego muzykowania w czasie towarzyskich spotkań z wykonawcami, wymiany muzycznych doświadczeń oraz okazja do wymiany koncertowej z zapraszanymi zespołami